Darbo užmokestis

Pinigai per 1 dieną! Paskola iki 20,000Eur. Užpildykite paskolos formą

Gauti paskolą
Darbo užmokestis

Darbo užmokestis, kitaip dar vadinamas alga arba atlyginimu, tai pinigai, mokami darbuotojui už jų darbo jėgą, kuri yra kaip gamybos veiksnio panaudojimas. Atlyginimas dažniausiai yra nustatomas darbdavio ir darbuotojo tarpusavio susitarimu (derybų metu), per darbo pokalbį, o valstybinėse įstaigose (mokyklose, ligoninėse, darbo biržoje ir t.t.) yra mokamas iš anksto nustatyto dydžio atlyginimas, kuris nepriklauso nuo darbuotojo norų (prašymo). Paprastai, darbuotojui sutikus atlyginimas mokamas 1 kartą į mėnesį, tačiau jo prašymu gali būti mokamas 2 ar daugiau kartų, taip gaunant ne visą atlyginimą iš karto, o dalimis.

Darbo užmokestis gali būti dviejų rūšių: fiksuotas darbo užmokestis arba priklausantis nuo išdirbio. Fiksuotas yra tada, kai kiekvieną mėnesį yra mokama nustatyto dydžio alga (pavyzdžiui, 2000 litų). Šiuo atveju privaloma išdirbti nustatytą valandų skaičių. Kai darbo užmokestis priklauso nuo išdirbio, tuomet išmokamas atlyginimas pagal tai, kiek darbuotojas per tą mėnesį išdirbo valandų. Pavyzdžiui, vieną mėnesį darbuotojas išdirbo 100 darbo valandų, jo valandinis įkainis yra 10 lt, vadinasi tą mėnesį jo atlyginimas bus 1000 litų. Tuo tarpu kitą mėnesį tas pats darbuotojas išdirbo 135 darbo valandas, vadinasi jo atlyginimas bus 1350 litų. Dažniausiai kiekvieną mėnesį atlyginimas svyruoja 100 – 400 litų skirtumu.

Šiuo metu minimalus mėnesinis atlyginimas (MMA) Lietuvoje yra 1000 litų (minimalus valandinis atlygis  - 6,06 lito). Tačiau minėtasis 1000 litų yra tik „ant popieriaus“, realiai darbuotojai tiek negauna. Taigi paanalizuosime kas yra neto ir bruto atlyginimai. Bruto arba kitaip atlyginimas „ant popieriaus“  - darbo užmokestis, kuris tenka vienam darbuotojui, neatskaičius jokių mokesčių: valstybinio socialinio draudimo, pajamų mokesčio ir privalomojo sveikatos draudimo mokesčio. Minimalios algos atveju tai – 1000 litų. Į bruto atlyginimą įskaičiuojama alga už atliktą darbą, įvairios priemokos priedai, vienkartinės premijos, atostogų kompensacija ir pan. Neto arba atlyginimas į rankas - darbo užmokestis, kuris mokamas darbuotojui, jau po mokesčių (gyventojų pajamų mokesčio, valstybinio socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos mokesčio) nuskaitymo.

Dažnai darbuotojas gaunantis minimalų atlyginimą galvoja, kad jis labai pigiai kainuoja savo darbdaviui, tačiau tiesa ta, kad darbdavys moka kur kas daugiau nei 1000 litų (šiuo metu). Paanalizuokime, kokius papildomus mokesčius turi mokėti darbdavys. Taigi, ant popieriaus (darbo sutartyje) rašo, kad darbuotojas dirba už 1000 litų algą, tačiau į rankas jis gauna tik apie 824 litus, kadangi turi sumokėti gyventojų pajamų mokestį, kuris yra 15 % (85.50 lt) ir privalomojo sveikatos draudimo mokestį – 9 % (90 litų). Visa tai sudaro 1000 litų. Tačiau darbdavys dar turi mokėti socialinio draudimo mokestį – 30,98 % (šiuo atveju tai – 309,80 lt) ir įmoką į garantinį fondą – 2 % (2 lt). Taigi, viso darbdavys už 1 darbuotoją, gaunantį MMA moka 1312 litų.

Kaip jau minėjome šio straipsnio pradžioje darbuotojui atlyginimas mokamas vieną kartą per mėnesį, tačiau jam pageidaujant gali būti ir kitaip. Vienas iš tokių mokėjimų – avansas. Tai iš anksto mokama (darbuotojui paprašius) atlyginimo dalis. Jis labai patogus, kai darbuotojui pristinga pinigų, nereikia kreiptis į greituosius kreditorius ar bankus dėl paskolos, galima kreiptis tiesiog į darbdavį, dėl išankstinio atlyginimo arba jo dalies išmokėjimo.

Siekiant išvengi mokesčių slėpimo ir jų nemokėjimo, dabar darbo užmokestis nėra duodamas grynais pinigais ar „vokelyje“, jis išmokamas tiesiai į darbuotojo banko sąskaitą. Taip patogiau ir darbdaviui, ir darbuotojui, ir, žinoma, mūsų Valstybei, kadangi slėpdami mokesčius skurdiname vieni kitus. 


Naujiausi straipsniai

Paskola be palūkanų

Paskola be palūkanų

Staiga prireikia pinigų, o piniginė ir banko sąskaita tuščia, belieka vienintelė išeitis - tiesiog pasiskolinti, tačiau draugai ar giminaičiai atsisako Jums jų paskolinti? Tai ne bėda. Yra kreditorių, kurie suteikia paskolas nieko už tai neprašydami (jiems pakanka to, kad tampate jų vartotoju). Taigi, tokius greituosius kreditorius, kurie teikia nemokamas paslaugas galima atskirti iš jų skambių reklaminių frazių: „paskola be palūkanų“, „pirma paskola nemokamai“, „pirma paskola nieko nekainuoja“ ir pan.

Antros pakopos pensijos kaupimo sistema

Antros pakopos pensijos kaupimo sistema

Naudojantis antros pakopos pensijų kaupimo sistema gaunate galimybę papildomai kaupti senatvei. Nusprendus dalyvauti antrosios pakopos pensijų kaupime, dalis socialinio draudimo įmokų (kurios yra mokamos „Sodrai“), yra tiesiog nukreipiama į asmens sąskaitą jo išsirinktame pensijų fonde. Tokiu atveju, sulaukęs pensijos, asmuo gaus ne tik pensiją iš „Sodros“, bet dar ir iš savo sutaupytų pinigų.

Finansų valdymas įmonėje

Finansų valdymas įmonėje

Kiekvienai naujai ar jai įsivažiavusiai įmonei yra svarbu tinkamai valdyti jos finansus. Todėl daugeliui „naujų“ verslininkų, geras finansų valdymas yra svarbus uždavinys, kurį reikia išspręsti kuo geriau. Kiekvieno verslininko galvoje knibžda šie klausimai: kur gauti  pinigų, kaip juos efektyviai naudoti, kaip tinkamai išleisti?

Investavimo į žaliavas būdai

Investavimo į žaliavas būdai

Yra įvairių investavimo krypčių: akcijos, obligacijos, indėliai, investiciniai fondai, auksas, nekilnojamas turtas ir pan. Šiandien plačiau pakalbėsime apie investavimo į žaliavas galimybes ir būdus. Yra penki pagrindiniai investavimo į žaliavas būdai: tiesioginės investicijos, ateities sandoriai, apsikeitimo ir išankstiniai sandoriai, susietos obligacijos ir žaliavų bendrovių akcijos.

Investavimas į nekilnojamą turtą

Investavimas į nekilnojamą turtą

Dar viena investavimo rūšis – investavimas į nekilnojamąjį turtą. Norint pradėti investuoti į šią sritį reikia nemažo pradinio kapitalo, kadangi nekilnojamojo turto kainos gana didelės. Kainos priklauso nuo perkamo turto būklės, jo geografinės padėties ir pan. Normalu, kad nekilnojamas turtas kaime ar mažame miestelyje kainuos žymiai mažiau negu šalies didmiestyje (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir kt.). Prieš įsigyjant bet kokį nekilnojamąjį turtą reikia išmanyti ir pasidomėti turto vertinimu, finansiniu svertu, likvidumu ir įsigijimo finansavimu.

Gaukite geriausią paskolos pasiūlymą!