Gaukite paskolos pasiūlymą iki 10 000Eur ↓

Investavimas į nekilnojamą turtą

Investavimas į nekilnojamą turtą

Dar viena investavimo rūšis – investavimas į nekilnojamąjį turtą. Norint pradėti investuoti į šią sritį reikia nemažo pradinio kapitalo, kadangi nekilnojamojo turto kainos gana didelės. Kainos priklauso nuo perkamo turto būklės, jo geografinės padėties ir pan. Normalu, kad nekilnojamas turtas kaime ar mažame miestelyje kainuos žymiai mažiau negu šalies didmiestyje (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir kt.). Prieš įsigyjant bet kokį nekilnojamąjį turtą reikia išmanyti ir pasidomėti turto vertinimu, finansiniu svertu, likvidumu ir įsigijimo finansavimu.

Visų pirma reikėtų apibrėžti, kas tai yra nekilnojamas turtas. Nekilnojamas turtas – žemė ar jos dalis bei objektai, kurie yra susieti su žeme. Tuo tarpu investicijomis į nekilnojamąjį turtą vadinama kažkokio nekilnojamojo turto įsigijimas bei jo nuosavybės valdymas, nuomojant arba jį parduodant bei uždirbant pelną. Nekilnojamojo turto įsigijimas savoms reikmėms (gyvenimui) nelaikomas investavimu, kadangi iš jo negaunate pelno.

Nekilnojamas turtas gali būti klasifikuojamas pagal pajamas ir pagal paskirtį. Pagal pajamas – generuojantis pastovias pajamas arba negeneruojantis jokių pajamų. Paprastai pajamas generuoja tas nekilnojamas turtas, kurį savininkas gali išnuomoti (butai, namai, biurai, sandėliai, patalpos, skirtos prekybai, patalpos, skirtos gamybai ir pan.). Pagal paskirtį – gyvenamosios patalpos, biurai, prekybinės ir pramoninės patalpos. Visoms šioms patalpoms nesunkiai galima rasti nuomininkus, todėl  pajamas tikrai generuosite.

Jeigu nusprendėte investuoti į gyvenamąsias patalpas – butą, turėtumėte atsižvelgti į keletą kriterijų. Pagrindiniai iš jų: buto stovis, namo stovis arba būklė, susisekimas, vieta, šildymas ir jo išlaidos, triukšmas, pirmas ar paskutinis aukštas, parkavimas, būsto juridinis statusas. Svarbu atsižvelgti į apžiūrimo buto stovį, įvertinti, ar reikės jį paremontuoti, jei reikės tai kiek ar užteks tik kosmetinio remonto, ar reikės ir kapitalinio. Atsižvelgti į namo stovį, kuriame galvojate įsigyti butą taip pat svarbu, kadangi jei namas yra senas, griūvantis, gali greitu metu tekti jį renovuoti, todėl visi jame turintys butus turės finansiškai prie to prisidėti. Taigi, jeigu namo būklė – prasta, nepatariama jame pirkti buto. Susisiekimas yra svarbus kriterijus. Tikėtina, kad esant blogam susisiekimui su miestu, nuomininką Jums rasti bus žymiai sunkiau. Vieta taipogi svarbus kriterijus, kadangi daugelis žmonių nori, kad rajonas būtų saugus, kad netoliese būtų mokyklų, darželių, prekybos centrų ir pan. Labai svarbus kriterijus – šildymas ir jo kainos, t.y. koks name vyrauja šildymo tipas, ar butas pakankamai šiltas, ar pagal teikiamą šilumos kiekį kainos nėra per didelės ir pan. Triukšmas – svarbus aspektas, todėl prieš pirkdami įsitikinkite, ar butas nebus triukšmingas ( ar ramūs kaimynai, ar butas ne prie judrios gatvės, pro kurią nuolat važinėja automobiliai, viešasis transportas ir sunkvežimiai, ar netoliese nėra oro uosto ar geležinkelio bėgių. Nepatariama pirkti buto, esančio pirmame ar paskutiniame aukštuose, nors jų kainos yra ir mažesnės negu kitų aukštų. Pirmas aukštas pavojingas dėl vagių, kurie gali nesudėtingai įsilaužti, kitas šio aukšto minusas – jis gerokai tamsesnis, nei aukščiau esantys aukštai, kadangi medžiai trukdo patekti saulės šviesai. Tuo tarpu paskutinio aukšto trūkumais gali būti prakiuręs stogas, drėgmė, per stogą išeinanti šiluma. Pirkdami butą įvertinkite ir tai, ar bus kur statyti automobilį. Prieš perkant butą būtinai pasidomėkite, ar jis tikrai priklauso jo savininkui, ar nėra užstatytas arba įkeistas. Šią informaciją galima sužinoti Registrų centre, iš nekilnojamojo turto brokerio ar notaro.

Investavimas į nekilnojamąjį turtą turi savo riziką, kadangi lėtėjant ekonomikai gali pradėti mažėti ir turimo nekilnojamo turto vertė. Siekiant, kad nesumažėtų pajamos  (nukritus nekilnojamojo turto kainoms) patariama pasirašyti ilgalaikes nuomos sutartis.

Nors investavimas į nekilnojamąjį turtą reikalauja didelio pradinio kapitalo, tačiau ši investavimo priemonė gera tuo, kad neša pastovias pajamas.