Gaukite paskolos pasiūlymą iki 10 000Eur ↓

Paskolos grąžinimo būdai: linijinis ir anuitetinis

Paskolos grąžinimo būdai: linijinis ir anuitetinis

Tiems, kurie ketina imti būsto paskolą, iškyla daug ir įvairių klausimų. Kokį paskolos grąžinimo laikotarpį pasirinkti? Ar verta fiksuoti palūkanas? Kokį paskolos grąžinimo būdą, linijinį ar anuitetinį, pasirinkti? Ir daug kitokių klausimų, tačiau šiandien plačiau pakalbėsime būtent apie paskolos grąžinimo būdus.

Linijinis paskolos grąžinimo būdas. Mokant paskolą šiuo metodu, palūkanos yra skaičiuojamos nuo paimtos paskolos likučio. Vadinasi, paskolos mokėjimo pradžioje įmokos bus pačios didžiausios, tačiau mažėjant neišmokėtos paskolos sumai, lygiagrečiai mažės ir sekančios įmokos.

Anuitetinis paskolos grąžinimo būdas. Paskolą mokant šiuo metodu, paskolos įmokos, visą paskolos grąžinimo laikotarpį, išliks vienodos t.y. nekis. Tačiau pasirinkus šį mokėjimo būdą galutiniame kontekste paskolos tenka sumokėti kiek daugiau. 

Kaip išsirinkti sau tinkamiausią paskolos mokėjimo būdą? Siekiant išsirinkti sau tinkamiausią mokėjimo būdą pirmiausiai reikėtų atsižvelgti į savo (jei esate viena (-s) ar savo šeimos finansines galimybes. Daugeliui yra priimtinesnis linijinis grąžinimo būdas, tačiau ir jis ne visuomet pats geriausias pasirinkimas. Jį  verta rinktis tuo atveju, jeigu nenusimato didelės išlaidos (būsto remontas, šeimos pagausėjimas ir pan). Linijinis mokėjimo būdas gali padėti paskolą grąžinti kiek anksčiau: mažėjant paskolos įmokai, galima sutaupyti pinigų, juos kaupti (pvz, indėliuose) ir tuomet sukauptą sumą įmokėti bankui. Linijiniu būdu mokant paskolą galima išlošti, kadangi palūkanų suma gaunasi mažesnė. Taip yra todėl, kadangi esant mažesnei sumai, priskaičiuojama mažiau palūkanų. Paskaičiavus ir palyginius su anuitetiniu mokėjimo būdu, turint linijinį mokėjimo būdą palūkanų mokama beiveik dvigubai mažiau. Linijinis mokėjimo metodas puikiai tinka žmonėms, kurių paskolos išmokėjimas nesibaigs anksčiau nei prasidės pensijinis laikotarpis. Pasirinkus šį mokėjimo būdą senatvėje tektų mokėti labai nedidelę įmoką.

Kalbant apie anuitetinį paskolos gražinimo būdą taip pat galima įžvelgti privalumų. Jis labiau tinkamas tiems, kurie neturi pastovaus dydžio pajamų (pajamos banguojančios), todėl žinant pastovią mokėjimo sumą, yra lengviau planuoti savo biudžetą. Jeigu pajamos nėra didelės, bankas gali suteikti mažesnes įmokas, tačiau pailgins grąžinimo laikotarpį. Tiesa ta, kad renkantis būtent anuitetinį paskolos mokėjimo būdą bankas paskolina didesnę pinigų sumą, nei pasirinkus linijinį. Šs grąžinimo būdas puikiai tiks ir tuo atveju, jeigu neturite pakankamai santaupų numatytoms išlaidoms (pvz, būsto remontui, vaiko gimimui ir pan.), tokiu atveju pinigų liks kiek daugiau negu mokant linijiniu būdu.

Renkantis paskolos grąžinimo laikotarpį būtina įvertinti savo galimybes. Neatmesti mokėjimo būdo pakeitimo versijos, jeigu kitas būdas pasirodytų palankesnis negu esamas (tačiau reikia nepamiršti, kad bet koks sutarčių koregavimas kainuoja).